Aktualności - gimnazjum

Dzień Matematyki

12 marca to Dzień Matematyki. Z tej okazji w naszej szkole 10 marca (piątek) przygotowano obchody tego święta połączone z obchodami Święta Liczby Pi przypadającego 14 marca. Dlaczego obchodzimy święto liczby Pi? Na to pytanie starali się znaleźć odpowiedź uczniowie kl. IIa - Adrian Jarząb, Wiktor Orkisz i Wiktor Pindral. Był to temat ich projektu edukacyjnego. Swoje badania nad liczą pi umieścili na prezentacji którą, przedstawili w auli klasom IV - VI SP.

Opowiadali o historii i fascynacji różnych ludzi (nie tylko naukowców) tą liczbą oraz jej rozwinięciem. Zaprezentowali np. program, który odszukuje podaną datę wśród cyfr rozwinięcia, udowodnili, że można skomponować do rozwinięcia muzykę (cyfry jak dźwięki układają się w melodię), przedstawili sylwetkę pewnego Japończyka, który przez 16 godzin recytował z pamięci kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego. Jednym słowem pokazali jak bardzo fascynująca jest to liczba i że nie jedno czeka jeszcze na odkrycie.

W Stanach, skąd pochodzi tradycja świętowania, z tej okazji piecze się szarlotki. Toteż nasza uroczystość również nie mogła się obyć bez słodkiego poczęstunku, o który zadbała grupa chłopców przedstawiająca projekt. Prezentacja była bardzo interesująca, cisto - wyśmienite!

Galeria zdjęc