Święto Patrona

31 maja  2016 roku odbyła się w szkole uroczystość  poświęcona naszemu  Patronowi, w ramach majowego corocznego Święta Patrona, a także z okazji stulecia śmierci Pisarza, 170 rocznicy Jego urodzin oraz ustanowienia przez Parlament roku 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Najpierw uczniowie klas 4-6, a później gimnazjaliści mieli okazję  obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów obu szkół. Wystąpili:  w monologu ( fragment z „Quo vadis „)– Julia Skrzeczowska, w roli Marii Szetkiewicz – Natalia Krzemińska, w scence z „Potopu” – Piotr Jaszcza i Zuzia z 6b,  w scence z ” W pustyni i w puszczy” – Amelka Kupis i Dawid Bąk z 6a . Brawurowo zagrały, wcielając się w role Basi i Krzysi  - bohaterki „Pana  Wołodyjowskiego",  Ola Kierońska i Zosia Jung. Narrację pięknie prowadziły  - Martyna Strzęp i Ola Piątek, także z II b gimnazjum.

Wzruszająco zabrzmiały piosenki znane z adaptacji powieści H. Sienkiewicza, a wykonane przez Julkę Piasecką z 5b, Błażeja Kotwicy z I gimnazjum, Olę Piątek, Olę Kierońską, Agnieszkę Bogdał.

Tę część programu artystycznego opracowały i przygotowały Panie: Agata Walkosz i Zofia Bielecka.

Uczniowie szkoły podstawowej obejrzeli także 4 układy taneczne przygotowane przez Panią Beatę Jarosz, a   wykonane  przez  dzieci klasy  „O” i najmłodszych klas.

Uczniowie Gimnazjum nr 15 mieli okazję poznać efekty projektu edukacyjnego wykonanego przez kilkoro uczniów  klas II gimnazjum, ale  pod kierunkiem Pana Zbigniewa Czyża.

Projekt  (na miarę pracy naukowej) dotyczył drzewa genealogicznego Rodu Sienkiewiczów. Umożliwił poznanie nie tylko przodków  Pisarza, ale także Jego potomków.

Obecnością  swoją zaszczyciły nas Panie z rodziny Sienkiewiczów: Pani  Anna Dziewanowska – prawnuczka Pisarza i Magda Sienkiewicz – praprawnuczka, a ponadto absolwentka VIII LO im. H. Sienkiewicza, które do niedawna wchodziło w skład ZSDO nr 15. Warto wspomnieć, że do naszego liceum uczęszczał także brat Magdy – zmarły tragicznie Maciej Sienkiewicz.

Uroczystość była nie tylko udana, ale i ciekawa, a efekty zrealizowanego projektu będą w budynku szkoły wyeksponowane, aby każdy mógł poznać losy rodziny Henryka Sienkiewicza.