Edukacja ekologiczna w terenie - 4a i 4c na Świętym Krzyżu

Wykorzystując przepiękną, słoneczną poodę, uczniowie klas 4a i 4c wrza z opiekunami, paniami Justyną Misiak, Małgorzatą Saletrą i Ewą Jamką, odbyli wycieczkę na ŚwiętyKrzyż .

Po opuszczeniu autokaru w Hucie Szklanej uczniowie przeszli ścieżką edukacyjną na Święty Krzyż. Po drodze poznawali gatunki drzew, zwierzęta, skały występujące w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Ważną nauką było poznanie zasad, jakich należy przestrzegać w tej najważniejszej z form ochrony przyrody w Polsce.
Przepiękne widoki naszych Gór Świętokrzyskich podziwiali z tarasu widokowego na gołoborzach.

Przyrodę Gór Świętokrzyskich uczniowie poznali również zwiedzając Muzeum Przyrodniczym na Świętym Krzyżu. Poznali tam gatunki roślin i zwierząt występujących w parku. W jednej z sal zapoznali się z przeszłością geologiczną regionu, dowiedzieli się kiedy i w jaki sposób powstały Góry Świętokrzyskie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ogródka meteorologicznego. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w odczytach z przyrządów meteorologicznych. Zaglądali do klatki meteorologicznej oraz mieli okazję zadać pytania dotyczące odczytów z poszczególnych przyrządów.

Na koniec wykorzystali swoją wiedzę, zdobytą na lekcjach przyrody, w praktyce.Korzystając z map i kompasów, orientowali mapy w terenie. Poszło im doskonale!

Do Nowej Słupi zeszli Drogą Królewską. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Kielc. Jutro szkoła:)