4a i 4c w Centrum Geoedukacji

20 września uczniowie klas 4a i 4c wraz z wychowawcami, panią Justyną Misiak i Małgorzatą Saletrą, odbyli ekscytującą podróż do przeszłości. W Centrum Geoedukacji położonym w części rezerwatu Wietrznia, w przystępny sposób uczniowie zapoznali się z  dziejami geologicznymi Ziemi.

Świadectwem tych minionych epok są zawarte w ziemskiej skorupie skamieniałości. Ten niesamowity, prehistoryczny świat oglądaliśmy na planszach, animacjach multimedialnych i w zgromadzonych eksponatach geologicznych.
Uczniowie poznali epoki geologiczne, szczególnie skupiając się na dewonie, który trwał od ok. 416 do 359 mln lat temu. To okres w dziejach Ziemi, kiedy dawne formy życia i procesy geologiczne tworzyły skały oraz złoża cennych minerałów, występujących w Górach Świętokrzyskich.

Tak dotarliśmy do Kapsuły Symulatora 5D, która przeniosła nas do wnętrza Ziemi. Poprzez poszczególne warstwy osiągnęliśmy jądro Ziemi, po drodze obserwując zmieniającą się temperaturę, ciśnienie i głębokość. Zamknięci w kapsule, przez ciemne okulary, na wielkim ekranie oglądaliśmy w skrócie przeszłość naszej planety.

Po tych wrażeniach wzięliśmy udział w warsztatach polegających na szlifowaniu i polerowaniu fragmentu skały – wapienia dewońskiego. Tak otrzymaliśmy piękne pamiątki, które zabraliśmy do domu.
Dla uczniów wizyta w kieleckim Geoparku była żywą lekcją przyrody, a zdobyta wiedza z pewnością będzie przydatna w kolejnych latach nauki.