Z życia klas 2

Andrzejki w klasie IIc

W dniu 25 11. urządziliśmy w naszej klasie wróżby andrzejkowe,  znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki. To wieczór wróżb i czarów odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są okazją do zorganizowania ostatnich, hucznych zabaw przed Adwentem.

W środę gościliśmy w naszej klasie panie studentki, które zorganizowały dla nas zabawę andrzejkową. Sala lekcyjna została pięknie udekorowana i zaciemniona, paliły się świece. Panie ubrane w stroje wróżek wyglądały czarująco! Opowiedziały nam o zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z wróżbami andrzejkowymi i katarzynkowymi. W dawnych czasach wierzono, że wróżby się spełniają.

To był bardzo wesoły dzień, pełen śmiechu i żartów. Był to również czas na długie rozważania na temat „Czy wróżby się spełnią?”.