Szkoła promująca zdrowie - atmosfera

VI Ogólnopolski Tydzień Kariery w Gimnazjum

Trzeci tydzień października każdego roku (w b.r. to 19-25.10.2015) to Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK. To tydzień działań inicjowanych przez Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu i kariery. Planując swoją przyszłość można liczyć tylko na siebie – samemu osiągać swoje sukcesy, samodzielnie szukać rozwiązań, wierzyć w swoje rozwiązania… Czasami wtedy niestety błądzimy po omacku, szukamy nie tam gdzie trzeba, korzystamy z niewłaściwych narzędzi…

Można jednakże poszukać wsparcia – znaleźć mentora, doradcę kariery i w ten sposób znacznie zwiększyć swoje szanse! Wszystkim pragnącym lepszej przyszłości – mówimy dziś:

„Poznaj swojego doradcę kariery!” – to motto obchodzonego w bieżącym roku Tygodnia Kariery.

W tym celu uczniowie klasy 1a i 1b gimnazjum udali się do siedzimy przedsiębiorstwa Wodociągi Kielce, gdzie spotkali się z prezesem panem Henrykiem Milcarzem, który w skrócie przedstawił nam ponad 85 – letnią historię zakładu. Wszystkich zachęcił do solidnej nauki podkreślając, że przedsiębiorstwo jest bardzo nowoczesne i przy zatrudnieniu stawia na bardzo wysokie kwalifikacje i specjalizacje przyszłych pracowników.

Następnie rzecznik prasowy przedsiębiorstwa pan Ziemowit Nowak w ciekawy sposób przedstawił strukturę firmy, opowiedział o specyfice przedsiębiorstwa, jego oddziałach, o pozyskiwanych funduszach unijnych oraz o zawodach, które wykonują tutejsi pracownicy. Na zakończenie byłe pytania do gospodarza spotkania, również te dotyczące zarobków, które w cale nie są tu najniższe. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe kubeczki z długopisy.

Być może w przyszłości któryś z naszych uczniów znajdzie zatrudnienie w tej prężnie działającej firmie.

Jedno wiemy już dziś: w naszych kranach mamy świetną wodę, którą możemy gasić nawet największe pragnienie.

Klasy IIb i IIIb uczestniczyły w cyklu zajęć warsztatowych i prezentacji pt. "Juz dziś zaplanuj swoją karierę". Młodzież wysłuchała dwóch ciekawych wykładów: "Rozwój osobisty - dobra inwestycja w przyszłość zawodową" i "Poznaj zasady skutecznej komunikacji - na drodze kariery będzie łatwiej". Po części teoretycznej uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących oceny własnych możliwości, znaczenie własnej osobowości. Zajęcia odbyły się w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Pozostałe klasy - IIa i IIIa uczestniczyły w lekcjach wychowawczych na temat" Mocne i słabe strony". Warsztaty miały na celu pomoc uczniom w świadomym wyborze drogi dalszego kształcenia i zawodu (kariery edukacyjnej i zawodowej).

Koordynarorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery była pedagog i szkolny doradca zawodowy Anna Lesiak-Nowak.

A tak napisali o nas na stronie Wodociągów Kieleckich: