Edukacja przez szachy

„Nich figura pionkiem nigdy nie pomiata, czasem zwykły pionek da królowi mata”

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła została zakwalifikowana do II edycji ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Tylko nieliczne szkoły z Kielc biorą w nim udział. Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. Projekt ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej oraz poparcie UE, a wspiera go m.in. Świętokrzyski Związek Szachowy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, ŚCDN, Kuratorium Oświaty oraz Urząd Marszałkowski.

W ramach projektu klasa 1c ma dodatkowo obowiązkowe zajęcia szachowe, które z racji zainteresowań i odbytego w tym zakresie szkolenia prowadzi p. Ewa Jamka. Uczniowie zapoznali się już z szachownicą, znają figury szachowe, potrafią prawidłowo ustawić bierki na szachownicy. Rozegrali także swoje pierwsze partie szachowe. Być może któryś z nich w przyszłości zastąpi obecnego 23-letniego mistrza świata Magnusa Carlsena.

Pierwszy rok spotkań z szachami uczniowie zakończyli krótkim przedstawieniem podczas festynu szkolnego, w czasie którego w przyjazny sposób zaprezentowali zgromadzonym podstawowe ruchy figur szachowych.

W ostatnim dniu zajęć szachowych w nagrodę za aktywny udział wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i "szachowe" długopisy.

Szczegóły programu na stronie http://www.szszach.pl/szachywszkole/